ZESPÓŁ SZKÓŁ AKADEMICKICH

 

Filia wwsse

Śmiełów

powrót
Dnia 17 kwietnia uczniowie klasy 5b z wychowawczynią oraz opiekunkami, P. Anną Wieland oraz Urszulą Kubiak udali się na wycieczkę do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. W drodze do pałacu zatrzymaliśmy się na chwilę, by z tarasu widokowego, z odległości kilku kilometrów od Śmiełowa spojrzeć na piękną okolicę zwaną „Szwajcarią żerkowską”.

Dnia 17 kwietnia uczniowie klasy 5b z wychowawczynią oraz opiekunkami, P. Anną Wieland oraz Urszulą Kubiak udali się na wycieczkę do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. W drodze do pałacu zatrzymaliśmy się na chwilę, by z tarasu widokowego, z odległości kilku kilometrów od Śmiełowa spojrzeć na piękną okolicę zwaną „Szwajcarią żerkowską”. Jak na dłoni widać było białe ściany klasycystycznego dworku w otoczeniu zieleni. Jako że pogoda dopisała, na miejscu wybraliśmy się najpierw na spacer po parku otaczającym pałac. Dotarliśmy do Ogródka Zosi, pod pomnik Mickiewicza oraz do miejsca, w którym poeta w 1848 roku posadził dąb. Oczy wszystkich uczestników cieszyła bujna zieleń i mnóstwo kwiatów – zwiastunów wiosny. Następnie udaliśmy się do pałacowej kawiarenki na pyszne lody. 
O godzinie 12 rozpoczęła się w świątecznie udekorowanej komnacie lekcja warsztatowa – zasadniczy cel wycieczki: „Barwy Świąt Wielkanocnych”. Przypomnieliśmy sobie między innymi znane i zapomniane tradycje świąteczne, m. in. chodzenie z niedźwiedziem, połykanie bagniątek, Pucheroki, pogrzeb żuru i śledzia… Ustalaliśmy różnicę między kraszankami a pisankami, śmigusem a dyngusem oraz rozmawialiśmy na temat symboliki potraw wielkanocnych. W części warsztatowej dzieci i opiekunki wykonały tradycyjne ozdoby z kolorowej bibuły – palmy wielkanocne. Na pożegnanie otrzymaliśmy od „zajączka” kosz czekoladowych cukierków, a w gratisie pracownica Muzeum oprowadziła nas także po komnatach, w których przebywał m. in. Adam Mickiewicz czy Henryk Sienkiewicz

 

 

Śmiełów

 

Śmiełów

Śmiełów

drukuj do góry